NNM is een serie waarin we nieuwe muziek van Nederlandse artiesten bespreken.
Mother Tongue – Mother Tongue (cd/ lp/ digitaal, Makkum Records/ Astral Spirits/ De Platenbakkerij / Xango Music Distribution)
Op het snijvlak van verschillende muzikale werelden, gebeuren meestal de interessantste dingen. Dat juist omdat er dan dikwijls weer een nieuwe wereld of werelden ontstaan vol onontgonnen grond. Een goed voorbeeld daarvan is ook het nieuwe project Mother Tongue, Hierbij is er een nieuwe basis gevonden in Amsterdam, maar liggen de wortels elders. Toch weten de afzonderlijke muzikant elkaar op gemeenschappelijke, nieuw aangeboorde grond te vinden. De groep bestaat uit de volgende muzikant, die ik hieronder even kort zal toelichten.
Niet in een bepaalde volgorde, maar ten eerste is er de Senegalese griot zanger en multi-instrumentalist Mola Sylla, die in 1987 naar Europa verhuisde en nu al geruime tijd in Amsterdam woont. Ik hoorde voor het eerst van hem in 1996 met de geweldige band Vershki Da Koreshki. Zijn traditionele Afrikaanse achtergrond blijkt veelzijdig, getuige ook zijn samenwerkingsverbanden met met Ernst Reijseger, Sean Bergin’s Song Mob, Lingua Franca en binnenkort ook Meral Polat. En er is meer. Ook bijvoorbeeld het leuke trio Tamala, waar inmiddels ook al drie albums van zijn verschenen. Mola brengt naast zang hier ook xalam (snaarinstrument), m’bira (duimpiano), kongoma (lammellofoon) en bolon bata (soort 3-snarige luit).
Ten tweede is er de Amsterdamse Oscar Jan Hoogland, die al vroeg in aanraking met muziek, mede dankzij zijn vader Stanley Hoogland, die een befaamd pianist is. Oscar Jan ontwikkelt zich tot pianist, componist en improvisator en maakt deel uit van de Amsterdamse jazz- en improvisatie scene, waarbij hij vaak in Muziekgebouw en Bimhuis te vinden ja of in het buitenland, waar hij eveneens regelmatig speelt. Hij is overigens één van de laatste leerlingen geweest van Misha Mengelberg. Leuk weetje: hij heeft ooit met Zea een album opgenomen. Deze band ziet hij als 16-jarige voor het eerst in Paradiso, alwaar zijn nieuwe leraar maatschappijleer Arnold het podium beklimt. Zijn hoofinstrument is overigens de elektronische klavecimbel.
Dan is er nog, last but not least, de uit Puerto Rico (dus feitelijk de Verenigde Staten) afkomstige drummer Frank Rosaly. Ook hij heeft een kleurrijk muzikaal verleden met meer dan 50 projecten in de VS en los daarvan muzikanten als Fred Lonberg-Holm, Ingebrigt Håker Flaten, Jeb Bishop en tevens Nederlandse artiesten als Jaap Blonk, Meral Polat en Silverbones. Naast dat zijn staat van dienst natuurlijk om een door een ringetje te halen is, lijken ook bij hem de improvisatiekunsten door zijn aderen te stromen..
Deze drie bundelen nu hun krachten als Mother Tongue op hun gelijknamige debuut, dat 7 nummers telt van een gezamenlijke lengte van ruim 57 minuten. De drie nemen echt de tijd om hun muziek of eigenlijk improvisaties goed uit te werken. Van Hoogland en Rosaly was ik hun meer experimentele en aanpak uit de losse pols wel; gewend, maar ook Sylla doet dat hier op verrassende wijze met naast zijn prachtige zang ook met allerhande stemkunsten en andere behandelingen van zijn instrumenten. Bij het label kondigen ze het aan als dat ze gaan zitten en van start gaan en dan: Wrrrrrraaang! Op zich klopt dat ook. Wat er ontstaat is namelijk nauwelijks te beschrijven. Het gaat van contemplatieve en uiterst biologerende tot fascinerend botsende, opzwepende kolkende stukken. Je wordt als luisteraar opgetild, neergezet, meegesleurd, omarmd en vooral verrast door alles wat er gebeurt. Het is een gevarieerd en meeslepend spektakelstuk. Alle drie spreken ze hier hun muzikale moedertaal, die zorgt voor een prachtig nieuw en gemeenschappelijk vaderland.
